NewStats: 3,265,453 , 8,186,780 topics. Date: Sunday, 15 June 2025 at 03:22 AM 2v15x

6382y

Take A Look At The Food I Bought For N1,600 Today - Food (3) - Nairaland 4f4o5o

Take A Look At The Food I Bought For N1,600 Today (50335 Views)

(4)

Go Down)

Winning123: 2:35pm On Mar 13, 2024
Multiversed:
I went out very early today and I was already feeling tired on my way home so I wouldn't be able to perform some magic In the kitchen.

So I decided to branch my favorite food spot to buy some food.

To my surprise, The quantity of their food is now so small and costly. My eyes were sore but I just had to pay up and left the place Immediately.

The Breakdown

Jollof Rice:N300
Fried Rice:N300
Spaghetti:N200
Beef:N400
Egg:N200
Container:N200

Attention seeker! You want to eat fat when you can't farm

1 Like

Kingcalls: 2:36pm On Mar 13, 2024
Puss360:
Everything in that plate worth it....
Besides, as it is, rice shouldn't be sold for anything less than #500 for one serving spoon....
Spaghetti is 1k.... So the 200 is worth it...
But why didn't you eat there so you won't spend #200 on takeaway plate or you would have gotten a food flask from your home so that #200 would have been diverted to an extra food

U will make a good man happy.... u have the heart and decency to manage

1 Like

surrogatesng: 2:37pm On Mar 13, 2024
You are funny

advanceDNA:


U just waste extra 200naira for plate... All the food nor even reach quarter of the plate...them suppose just sell am for ur hand make u swallow am once.... grin grin

Anonimoux: 2:38pm On Mar 13, 2024
Buying food outside is just waste of money.

1 Like 1 Share

sirray001: 2:40pm On Mar 13, 2024
brizziedos:


sometimes I dey put my own inside pocket sef smiley
hmmm. Pocket is not ideal. It makes you a dirty boy
Treasure17(m): 2:41pm On Mar 13, 2024
What kind of jolloff rice is this grin
Multiversed: 2:42pm On Mar 13, 2024
onyx1470:
Na so I buy a plate of food for ikota , eat finish trash the take away ! Small time mk I go carry the take away for outside office to wash,I no see ham again

Sope Oti Lorgrin

Na N200 you throway like that. People wey sabi the Value don carry am sharplygrin

3 Likes

brizziedos(m): 2:43pm On Mar 13, 2024
sirray001:
hmmm. Pocket is not ideal. It makes you a dirty boy
anything as far say that N200 nor waste smiley
Queengee: 2:43pm On Mar 13, 2024
We wey dey eat Free food for work no know wetin God do for us

1 Like

EEIA: 2:45pm On Mar 13, 2024
Multiversed:
I went out very early today and I was already feeling tired on my way home so I wouldn't be able to perform some magic In the kitchen.

So I decided to branch my favorite food spot to buy some food.

To my surprise, The quantity of their food is now so small and costly. My eyes were sore but I just had to pay up and left the place Immediately.

The Breakdown

Jollof Rice:N300
Fried Rice:N300
Spaghetti:N200
Beef:N400
Egg:N200
Container:N200
Just cook your own food and save.

must you buy food from a food vendor ? cool
Beautifulday: 2:46pm On Mar 13, 2024
advanceDNA:


U just waste extra 200naira for plate... All the food nor even reach quarter of the plate...them suppose just sell am for ur hand make u swallow am once.... grin grin


Come add 200 naira worth of rice cheesy
Deffi(m): 2:46pm On Mar 13, 2024
OP, edit it and tell us WHERE you bought it from. Your city or just state would be fine.....

Disheartening quantity. The famine predicted in the Holy Bible millennia ago (Rev 6), is upon us....It's worldwide!
BuyMeBanger: 2:46pm On Mar 13, 2024
bigzic:
This is not funny at all!!

It is but not in that ridicule type of way. I'm just surprised a whole egg was given.
BarrElChapo(m): 2:47pm On Mar 13, 2024
thesicilian:

Cooking at home can sometimes be more expensive

You're gonna eat the meal two or three times, which will still be cost effective on the long run.
Puss360(f): 2:51pm On Mar 13, 2024
Proserpina:
Not entirely true Sha grin grin

Especially for the unmarried.
Being married or single doesn't really affect the economics of cooking at home.. infact what matters is light for preservation...
If there's light, then cooking at home is far better and economical "on the long run..."

2 Likes

cerpvad(m): 2:52pm On Mar 13, 2024
You are lucky to get the container for 200. At my end here, na 300 grin grin
SirLakes: 2:52pm On Mar 13, 2024
Very cheap
femi4: 2:53pm On Mar 13, 2024
Multiversed:
I went out very early today and I was already feeling tired on my way home so I wouldn't be able to perform some magic In the kitchen.

So I decided to branch my favorite food spot to buy some food.

To my surprise, The quantity of their food is now so small and costly. My eyes were sore but I just had to pay up and left the place Immediately.

The Breakdown

Jollof Rice:N300
Fried Rice:N300
Spaghetti:N200
Beef:N400
Egg:N200
Container:N200
It's finished. Before I left naija, this used to be 200-400

1 Like

Roger3D(m): 2:53pm On Mar 13, 2024
Multiversed:
I went out very early today and I was already feeling tired on my way home so I wouldn't be able to perform some magic In the kitchen.

So I decided to branch my favorite food spot to buy some food.

To my surprise, The quantity of their food is now so small and costly. My eyes were sore but I just had to pay up and left the place Immediately.

The Breakdown

Jollof Rice:N300
Fried Rice:N300
Spaghetti:N200
Beef:N400
Egg:N200
Container:N200
Na wa o. Una dey really suffer for dat naija o shocked
efembaba(m): 2:53pm On Mar 13, 2024
No. YOU SHUT UP!!!
NOwazobia:
This look at the food this and that is becoming stale.


Who cares if you bought it for a million dollars...

Fawking eat your whatever and shut the fawk up!

Dem swear for ona, or person put gun to your head to buy am.

This is idiocy and it's irrelevant and irritating, my god! 🤦🏽‍♂️

1 Like

Roger3D(m): 2:54pm On Mar 13, 2024
femi4:
It's finished. Before I left naija, this used to be 200-400
That was far back in 1986 ba?
Hezmatosky: 2:57pm On Mar 13, 2024
Who dey sell rice #300 for you, what kind of fried and jellof is that?
Riskymarvelous(m): 2:57pm On Mar 13, 2024
Very cheap
Ashirioluwa: 2:58pm On Mar 13, 2024
Multiversed:
I went out very early today and I was already feeling tired on my way home so I wouldn't be able to perform some magic In the kitchen.

So I decided to branch my favorite food spot to buy some food.

To my surprise, The quantity of their food is now so small and costly. My eyes were sore but I just had to pay up and left the place Immediately.

The Breakdown

Jollof Rice:N300
Fried Rice:N300
Spaghetti:N200
Beef:N400
Egg:N200
Container:N200

Naira is becoming worthless day by day.
ogawisdom(m): 2:59pm On Mar 13, 2024
Some of you specialise in wasting money. What stops you from cooking at home?

2 Likes

CakesToolsOvens(f): 2:59pm On Mar 13, 2024
Its quite small but its the sad reality of our current situation.
Father4all: 2:59pm On Mar 13, 2024
How can you eat Jellof and fried rice together? You too get long throat grin
FireUpNow(m): 3:02pm On Mar 13, 2024
Those of you who prompted that CSU first class graduate of book keeping dey enjoy now 😄😄
omoadeleye(m): 3:02pm On Mar 13, 2024
Multiversed:
I went out very early today and I was already feeling tired on my way home so I wouldn't be able to perform some magic In the kitchen.

So I decided to branch my favorite food spot to buy some food.

To my surprise, The quantity of their food is now so small and costly. My eyes were sore but I just had to pay up and left the place Immediately.

The Breakdown

Jollof Rice:N300
Fried Rice:N300
Spaghetti:N200
Beef:N400
Egg:N200
Container:N200



Go and be cooking and stop buying food.
skj1377(m): 3:07pm On Mar 13, 2024
Nigeria of today. I try to eat home cooked as a matter of policy .

1 Like

Brownemeka: 3:07pm On Mar 13, 2024
Multiversed:
I went out very early today and I was already feeling tired on my way home so I wouldn't be able to perform some magic In the kitchen.

So I decided to branch my favorite food spot to buy some food.

To my surprise, The quantity of their food is now so small and costly. My eyes were sore but I just had to pay up and left the place Immediately.

The Breakdown

Jollof Rice:N300
Fried Rice:N300
Spaghetti:N200
Beef:N400
Egg:N200
Container:N200
is that the food or you've eaten out of it?
Multiversed: 3:16pm On Mar 13, 2024
dahmie2013:
But how come only you is eating 2 beefs and one egg. Isn't it much?

I don't joke with Protein.

Initially I actually wanted to step things further by adding Beans, Moi Moi and Fish. But i had to abort mission when I heard the price of what I have already bought.

Here is a picture of what i'm talking about. I bought these not too long ago.

4 Likes

Reply)

Mackerel: How Do I Identify Original From This Fish?

(Go Up)

Sections: How To . 27
Disclaimer: Every Nairaland member is solely responsible for anything that he/she posts or s on Nairaland.